XRFM. Lingua de calidade     Fecha  20/06/2011 20:57 
Host: No mostrado/ Not shown    IP: No mostrado/ Not shown    Sistema: Windows XP


Volver al foro Responder Infinitivo flexionado   Admin: Borrar 	mensaje
 
Mensaje
A lingua galega ten unha caractristica moi singular: a posibilidade de flexionar o infinitivo. Só a teñen o galego, o portugués e o húngaro.

FALAR, FALARES, FALAR, FALARMOS, FALARDES, FALAREN.

É este un dos trazos máis tradicionais da nosa lingua, pois está presente desde a época medieval á actualidade.

Nalgúns casos o seu uso é obrigatorio. Queremos chegar antes de ti marchares.

Débese empregar cando o infinitivo ten un suxeito expreso no texto. E por seres ti, muller de tanto ben, eu non vou levarche máis de cen pesos.

E cando vai introducido por preposición ou locución prepositiva e ten suxeito propio. Antes de marchares debemos terminar o traballo. Após xantarmos podes folgar.

Non podemos deixar perder o infinitivo flexionado, pois é un trazo morfosintáctico que manten viva a esencia da nosa lingua.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
 

Respuestas (0)
 
  • » Infinitivo flexionado « - XRFM. Lingua de calidade - 20/06/2011 20:57


Volver Responder
 
Nombre
E-Mail
Asunto
Web
Enlace a una
imagen

Mensaje